HP OmniBook X Flip Next Gen AI 14-fm0023dx Laptop, 14″ 2K IPS Touch Display, Intel Core Ultra 7 256V, 16GB RAM, 1TB SSD, Intel Arc 140V Graphics, English Keyboard, Win11, Atmospheric Blue | B5UJ2UA
- 14″ 2K (1920 x 1200), multitouch-enabled, IPS, edge-to-edge glass, micro-edge, Corning® Gorilla® Glass 3, 400 nits, 62.5% sRGB Display
- Intel® Core™ Ultra 7 256V (up to 4.8 GHz with Intel® Turbo Boost Technology, 12 MB L3 cache, 8 cores, 8 threads)
- 16 GB LPDDR5x-8533 MT/s RAM
- 1 TB PCIe® Gen4 NVMe™ M.2 SSD
- Integrated Intel® Arc™ 140V GPU
- Windows 11 Home
Product Information
| RAM | 16GB RAM |
|---|---|
| Storage | 1TB SSD, 2TB SSD |
- Estimated Delivery : Up to 1-2 business days
- Free Shipping & Returns : On all orders over 1000AED
HP OmniBook X Flip Next Gen AI 14-fm0023dx Laptop, 14″ 2K IPS Touch Display, Intel Core Ultra 7 256V, 16GB RAM, 1TB SSD, Intel Arc 140V Graphics, English Keyboard, Win11, Atmospheric Blue | B5UJ2UA
A premium 2-in-1 convertible laptop designed for productivity, creativity, and AI-enhanced experiences. It is available in 14-inch and 16-inch models and offers configurations with the latest Intel Core Ultra and AMD Ryzen AI 300 Series processors, both of which feature dedicated NPUs (Neural Processing Units) for advanced on-device AI tasks.

![]()
| RAM | 16GB RAM |
|---|---|
| Storage | 1TB SSD, 2TB SSD |
General
| Brand | HP |
| Model | OmniBook X Flip Next Gen AI 14-fm0023dx |
| Microless SKU | 250173 |
| Date First Available | 17 August, 2024 |
| Shipping Weight | 2.60 Kg |
| Shipping Dimensions | 8.00 cm x 39.00 cm x 28.01 cm |
| CPU Type | Intel Ultra 7 |
| Memory | 16 GB |
| Screen Size | 14 Inch – 14.9 Inch |
| Type | Home & Office |



















Lenovo LOQ 15IRX9 Gaming Laptop, 15.6" FHD IPS 144Hz Display, Intel Core i5-13450HX, 24GB RAM, 512GB SSD, GeForce RTX 3050 6GB, English (UK) Keyboard, FreeDOS, Luna Grey | 83DV00UQPS - 24GB RAM, 512GB SSD
Lenovo LOQ 15IAX9 Gaming Laptop, 15.6" FHD IPS 144Hz Display, Intel Core i5-12600HX, 12GB RAM, 512GB SSD, GeForce RTX 3050 6GB GPU, English (UK) Keyboard, FreeDOS, Luna Grey | 83GS00KFPS - 16GB RAM, 1TB SSD
Reviews
There are no reviews yet.