ASUS ROG Strix G18 G815JPR Gaming Laptop, 18″ 2.5K WQXGA IPS 240Hz Display, Intel Core i9-14900HX, 32GB RAM, 1TB SSD, GeForce RTX 5070 8GB GPU, English-Arabic KB, Win11, Eclipse Gray | G815JPR-G91621W
- 18″ 2.5K (2560 x 1600, WQXGA) 16:10 aspect ratio, IPS-level, Anti-glare display, DCI-P3: 100%, 240Hz Refresh Rate, 3ms Response Time, G-Sync, Pantone Validated, MUX Switch + NVIDIA® Advanced Optimus, Support Dolby Vision HDR
- Intel® Core™ i9 Processor 14900HX 2.2 GHz (36MB Cache, up to 5.8 GHz, 24 cores, 32 Threads)
- 32GB DDR5-5600 SO-DIMM RAM
- 1TB PCIe® 4.0 NVMe™ M.2 SSD Storage
- NVIDIA® GeForce RTX™ 5070 Laptop GPU 8GB GDDR7
- Windows 11 Home
Product Information
| RAM | 32GB RAM |
|---|---|
| Storage | 1TB SSD |
- Estimated Delivery : Up to 1-2 business days
- Free Shipping & Returns : On all orders over 1000AED
ASUS ROG Strix G18 G815JPR Gaming Laptop, 18″ 2.5K WQXGA IPS 240Hz Display, Intel Core i9-14900HX, 32GB RAM, 1TB SSD, GeForce RTX 5070 8GB GPU, English-Arabic KB, Win11, Eclipse Gray | G815JPR-G91621W







| RAM | 32GB RAM |
|---|---|
| Storage | 1TB SSD |
General
Specifications for ASUS ROG Strix G18 G815JPR Gaming Laptop, 18″ 2.5K WQXGA IPS 240Hz Display, Intel Core i9-14900HX, 32GB RAM, 1TB SSD, GeForce RTX 5070 8GB GPU, English-Arabic KB, Win11, Eclipse Gray | G815JPR-G91621W
| Brand | ASUS |
| Model | ROG Strix G18 G815JPR-G91621W |
| Microless SKU | 244706 |
| Date first available | 11 July, 2024 |
| Shipping Weight | 4.35 Kg |
| Shipping Dimensions | 11.00 cm x 34.50 cm x 45.01 cm |
| CPU Type | Intel Core i9 |
| Memory | 32 GB |
| Screen Size | 16 Inches & Above |
| Type | Gaming |






















Reviews
There are no reviews yet.