DELL-INSPIRON-7440-CORE 5-120U-*8GB RAM-512GB SSD-14.0″ FHD X360-TOUCH SCREEN-BACKLIT KB WIN 11-ICE BLUE
- Display: 14″ FHD+ WVA Touch Display
- Processor: Intel Core i5-120U
- RAM: 8 GB
- Storage: 512 GB
- Graphics: Intel Graphics
- Operating Sytstem: Winows 11 Home
Product Information
| RAM | 8GB RAM |
|---|---|
| Storage | 512GB SSD |
| Processor | core 5 |
- Estimated Delivery : Up to 1-2 business days
- Free Shipping & Returns : On all orders over 1000AED
DELL-INSPIRON-7440-CORE 5-120U-*8GB RAM-512GB SSD-14.0″ FHD X360-TOUCH SCREEN-BACKLIT KB WIN 11-ICE BLUE
Inspiron 14 7440 2-in-1
Designed for adaptability
No matter what adventure you chase, the 360° hinge gives you the flexibility to get things done, whether in tablet, tent, stand or laptop modes. An optional active pen allows for natural writing while taking notes or journaling.

Free Delivery
We offer express delivery to Dubai, Abu Dhabi, Al Ain, Sharjah, Ajman, Ras Al Khaimah, Fujairah, Umm Al Quwain, UAE for DELL Inspiron 14 7440 2-in-1 Convertible Laptop, Display 14″ FHD+ WVA Touch Display, Intel Core 5 120U, 8GB RAM, 512GB SSD, Intel Graphics, ENG-ARB K/B, Win11 Home, Ice Blue | INS-7440-1002-ICEBLUE.
Best Price Guarantee
We offer the best price for DELL Inspiron 14 7440 2-in-1 Convertible Laptop, Display 14″ FHD+ WVA Touch Display, Intel Core 5 120U, 8GB RAM, 512GB SSD, Intel Graphics, ENG-ARB K/B, Win11 Home, Ice Blue | INS-7440-1002-ICEBLUE in Dubai, UAE. Buy now with the best price!
| RAM | 8GB RAM |
|---|---|
| Storage | 512GB SSD |
| Processor | core 5 |
Specifications
General
| Brand | Dell |
| Model | Inspiron 14 7440 2-in-1 |
| Microless SKU | 193122 |
| Date First Available | 29 June, 2024 |
| Shipping Weight | 2.60 Kg |
| Shipping Dimensions | 7.00 cm x 42.00 cm x 35.01 cm |
| CPU Type | Intel Core 5 |
| Memory | 8 GB |
| Screen Size | 14 Inch – 14.9 Inch |
| Type | Home & Office |























Lenovo LOQ 15IRX9 Gaming Laptop, 15.6" FHD IPS 144Hz Display, Intel Core i5-13450HX, 24GB RAM, 512GB SSD, GeForce RTX 3050 6GB, English (UK) Keyboard, FreeDOS, Luna Grey | 83DV00UQPS - 24GB RAM, 512GB SSD
Lenovo LOQ 15IAX9 Gaming Laptop, 15.6" FHD IPS 144Hz Display, Intel Core i5-12600HX, 12GB RAM, 512GB SSD, GeForce RTX 3050 6GB GPU, English (UK) Keyboard, FreeDOS, Luna Grey | 83GS00KFPS - 16GB RAM, 1TB SSD
Reviews
There are no reviews yet.