Acer Nitro V 15 Gaming Laptop, 15.6″ FHD IPS 165Hz Display, Intel Core i5-13420H Processor, 16GB RAM, 512GB SSD, GeForce RTX 3050 6GB Graphics, English-Arabic Keyboard, Win11, Black | NH.QNCEM.00K
- 15.6″ FHD (1920×1080), LCD, IPS, ComfyView (Matte), 165Hz, 16:9, Non-touch Display
- Intel® Core™ i5-13420H, 2.10GHz, 13th Gen, 8 Cores / 12 Threads Processor
- 16GB DDR5 SDRAM
- 512GB M.2 PCIe NVMe 4.0 SSD Storage
- NVIDIA® GeForce RTX™ 3050, 6GB GDDR6 Laptop GPU
- Windows 11 Home
Product Information
| RAM | 16GB RAM, 32GB RAM |
|---|---|
| Storage | 512GB SSD, 1TB SSD, 2TB SSD |
- Estimated Delivery : Up to 1-2 business days
- Free Shipping & Returns : On all orders over 1000AED
Acer Nitro V 15 Gaming Laptop, 15.6″ FHD IPS 165Hz Display, Intel Core i5-13420H Processor, 16GB RAM, 512GB SSD, GeForce RTX 3050 6GB Graphics, English-Arabic Keyboard, Win11, Black | NH.QNCEM.00K

| RAM | 16GB RAM, 32GB RAM |
|---|---|
| Storage | 512GB SSD, 1TB SSD, 2TB SSD |
General
| Brand | Acer |
| Model | Nitro V 15 ANV15-51-50YD |
| Microless SKU | 196119 |
| Date first available | 11 July, 2024 |
| Shipping Weight | 2.15 Kg |
| Shipping Dimensions | 7.50 cm x 49.00 cm x 32.50 cm |
| CPU Type | Intel Ultra 9 |
| Memory | 16 GB |
| Screen Size | 15 Inch – 15.9 Inch |
| Type | Gaming |






















Acer Nitro V ANV15- Gaming Laptop, 15.6" FHD IPS 144Hz Display, Intel Core i7-13620H, 16GB RAM, 512GB SSD, GeForce RTX 4050 6GB Graphics, English Keyboard, Win11Home, Black
Lenovo Legion Pro 7 16IAX10H Gaming Laptop, 16" WQXGA OLED 240Hz Display, Intel Core Ultra 9 275HX, 64GB RAM, 2TB SSD, GeForce RTX 5080 16GB GPU, English-Arabic KB, Win11, Eclipse Black | 83F5001SAX
Lenovo IdeaPad Slim 3 15IRH10 Laptop, 15.3" WUXGA IPS 60Hz Display, Intel Core i7-13620H Processor, 16GB RAM, 512GB SSD, Intel UHD Graphics, English (UK) Keyboard, WIN11PRO, Luna Grey | 83K100DTPS
ASUS ROG Strix G16 G615JMR Gaming Laptop, 16" WUXGA IPS 165Hz Display, Intel Core i7-14650HX, 16GB RAM, 1TB SSD, GeForce RTX 5060 8GB GPU, English-Arabic KB, Win11, Eclipse Gray | 90NR0LB1-M005X0
ASUS TUF Gaming F16 FX608JMR Laptop, 16" WUXGA IPS 165Hz Display, Intel Core i7-14650HX, 16GB RAM, 1TB SSD, GeForce RTX 5060 8GB GPU, English-Arabic Keyboard, Win11Home, Black | FX608JMR-RV010W
Lenovo IdeaPad Slim 3 15IRH8 Laptop, 15.6" FHD TN Display, Intel Core i7-13620H Processor, 16GB RAM, 512GB SSD, Intel UHD Graphics, English (EU) Keyboard, FreeDOS, Arctic Grey | 83EM00ERLK
Reviews
There are no reviews yet.