ASUS ROG Strix G16 G615LM Gaming Laptop, 16″ WQXGA IPS 240Hz Display, Intel Core Ultra 7 255HX, 16GB RAM, 1TB SSD, RTX 5060 8GB GDDR7 GPU, English-Arabic K/B, Win11, Eclipse Gray | 90NR0LJ1-M004S0
- ROG Nebula Display, 16″, 2.5K (2560×1600), 16:10, IPS-level, Anti-glare, DCI-P3 100%, 240Hz, 3ms, G-Sync, Pantone Validated, Dolby Vision HDR, MUX Switch + Advanced Optimus
- Intel Core Ultra 7 255HX Processor
- 16GB DDR5-5600 SO-DIMM RAM
- 1TB PCIe® 4.0 NVMe™ M.2 SSD Storage
- NVIDIA® GeForce RTX™ 5060 Laptop GPU 8GB GDDR7
- Windows 11 Home
Product Information
| RAM | 16GB RAM |
|---|---|
| Storage | 1TB SSD |
- Estimated Delivery : Up to 1-2 business days
- Free Shipping & Returns : On all orders over 1000AED
ASUS ROG Strix G16 G615LM Gaming Laptop, 16″ WQXGA IPS 240Hz Display, Intel Core Ultra 7 255HX, 16GB RAM, 1TB SSD, RTX 5060 8GB GDDR7 GPU, English-Arabic K/B, Win11, Eclipse Gray | 90NR0LJ1-M004S0

| RAM | 16GB RAM |
|---|---|
| Storage | 1TB SSD |
General
Specifications for ASUS ROG Strix G16 G615LM Gaming Laptop, 16″ WQXGA IPS 240Hz Display, Intel Core Ultra 7 255HX, 16GB RAM, 1TB SSD, RTX 5060 8GB GDDR7 GPU, English-Arabic K/B, Win11, Eclipse Gray | 90NR0LJ1-M004S0
| Brand | ASUS |
| Model | ROG Strix G16 G615LM-G1SU7161W |
| Microless SKU | 243344 |
| Date first available | 11 July, 2024 |
| Shipping Weight | 4.35 Kg |
| Shipping Dimensions | 10.50 cm x 40.00 cm x 33.50 cm |
| CPU Type | Intel Ultra 7 |
| Memory | 16 GB |
| Screen Size | 16 Inches & Above |
| Type | Gaming |
























Acer Nitro V ANV15- Gaming Laptop, 15.6" FHD IPS 144Hz Display, Intel Core i7-13620H, 16GB RAM, 512GB SSD, GeForce RTX 4050 6GB Graphics, English Keyboard, Win11Home, Black
Lenovo Legion Pro 7 16IAX10H Gaming Laptop, 16" WQXGA OLED 240Hz Display, Intel Core Ultra 9 275HX, 64GB RAM, 2TB SSD, GeForce RTX 5080 16GB GPU, English-Arabic KB, Win11, Eclipse Black | 83F5001SAX
Lenovo IdeaPad Slim 3 15IRH10 Laptop, 15.3" WUXGA IPS 60Hz Display, Intel Core i7-13620H Processor, 16GB RAM, 512GB SSD, Intel UHD Graphics, English (UK) Keyboard, WIN11PRO, Luna Grey | 83K100DTPS
Reviews
There are no reviews yet.