Dell Vostro 3520 Laptop, 15.6″ FHD WVA 120Hz Display, Intel Core i7-1255U, 16GB RAM, 2TB SSD, Intel UHD Graphics, English Keyboard, WIN11PRO, Carbon Black | Vostro-3520
- 15.6″ FHD (1920 x 1080) 120Hz 250 nits WVA Anti-Glare LED Backlit Narrow Border Display
- Intel Core i7-1255U (12MB Cache, up to 4.7 GHz, 10 cores) Processor
- 8GB, DDR4, 2666MHz RAM
- 512GB M.2 PCIe NVMe SSD Storage
- Integrated Intel UHD Graphics
Out of stock
- Estimated Delivery : Up to 1-2 business days
- Free Shipping & Returns : On all orders over 1000AED
Dell Vostro 3520 Laptop, 15.6″ FHD WVA 120Hz Display, Intel Core i7-1255U, 16GB RAM, 2TB SSD, Intel UHD Graphics, English Keyboard, WIN11PRO, Carbon Black | Vostro-3520
Focus on the work at hand with a 3-sided narrow border. The large touchpad and keycaps, along with a lift hinge for more ergonomic wrist angles and increased airflow, all make for more relaxed use. An array of ports and slots means you can get connected to what you need and a spill-resistant keyboard means less stress if an accident happens. Plus, this TÜV Rheinland certified laptop with Dell ComfortView software technology helps reduce harmful blue light emissions to optimize eye comfort over extended screen time.






| RAM | 16GB RAM |
|---|---|
| Storage | 2TB SSD |
| Processor | core i7 |
Specifications
| Operating System | FreeDOS |
| Graphics | Intel(R) UHD Graphics |
| Wireless | 802.11ac 1×1 WiFi, Bluetooth(R) wireless card |
| Battery | 4-Cell Battery, 54WHr |
| Power Cord | EU Power Cord |
| Storage | 512GB M.2 PCIe NVMe Solid State Drive |
| Display | 15.6 inch FHD (1920 x 1080) 120Hz 250 nits WVA Anti-Glare LED Backlit Narrow Border Display |
| Memory | 8GB, 8GBx1, DDR4, 2666MHz |
| Processor | 12th Generation Intel(R) Core(TM) i7-1255U (12MB Cache, up to 4.7 GHz, 10 cores) |
| Color | Carbon Black |
Specifications for Dell Vostro 3520 Laptop, 15.6″ FHD WVA 120Hz Display, Intel Core i7-1255U, 8GB RAM, 512GB SSD, Intel UHD Graphics, English Keyboard, WIN11PRO, Carbon Black | Vostro-3520
General
| Brand | Dell |
| Model | Vostro 3520 |
| Microless SKU | 196119 |
| Date first available | 11 July, 2024 |
| Shipping Weight | 2.15 Kg |
| Shipping Dimensions | 7.50 cm x 49.00 cm x 32.50 cm |
| CPU Type | Intel Core i7 |
| Memory | 8 GB |
| Screen Size | 15 Inch – 15.9 Inch |
| Type | Home & Office |



















Lenovo IdeaPad Slim 3 15IRH10 Laptop, 15.3" WUXGA IPS 60Hz Display, Intel Core i7-13620H Processor, 16GB RAM, 512GB SSD, Intel UHD Graphics, English (UK) Keyboard, WIN11PRO, Luna Grey | 83K100DTPS
ASUS ROG Strix G16 G615JHR Gaming Laptop, 16" WUXGA IPS 165Hz Display, Intel Core i7-14650HX, 16GB RAM, 1TB SSD, RTX 5050 8GB GPU, English-Arabic K/B, Win11, Eclipse Gray | G615JHR-1SG7821W
Lenovo Legion 7 16IAX10 Gaming Laptop, 16" WQXGA OLED 240Hz Display, Intel Core Ultra 9 275HX, 32GB RAM, 2TB SSD, GeForce RTX 5070 8GB, English-Arabic K/B, Win11, Glacier White | 83KY001NAX
Reviews
There are no reviews yet.