Lenovo ThinkBook 16 G8 IAL Laptop, 16″ WUXGA IPS 60Hz Display, Intel Core 7 255H, 8GB RAM, 512GB SSD, Intel Graphics, English-Arabic Keyboard, FreeDOS, Arctic Grey | 21SK002KGR
- 16″ WUXGA (1920×1200) IPS 300nits Anti-glare, 45% NTSC, 60Hz Display
- Intel® Core™ Ultra 7 255H, 16C (6P + 8E + 2LPE) / 16T, Max Turbo up to 5.1GHz, 24MB Processor
- 8GB SO-DIMM DDR5-5600 RAM
- 512GB SSD M.2 2242 PCIe® 4.0×4 NVMe® Storage
- Integrated Intel® Arc™ 140T GPU Functions as Intel Graphics
Product Information
| RAM | 8GB RAM |
|---|---|
| Storage | 512GB SSD |
- Estimated Delivery : Up to 1-2 business days
- Free Shipping & Returns : On all orders over 1000AED
Lenovo ThinkBook 16 G8 IAL Laptop, 16″ WUXGA IPS 60Hz Display, Intel Core 7 255H, 8GB RAM, 512GB SSD, Intel Graphics, English-Arabic Keyboard, FreeDOS, Arctic Grey | 21SK002KGR

| RAM | 8GB RAM |
|---|---|
| Storage | 512GB SSD |
Specifications
| Operating System | None |
| Graphics | Integrated Intel® Arc™ 140T GPU Functions as Intel Graphics |
| Wireless | Wi-Fi® 6E, 802.11ax 2×2 + BT5.3 |
| Battery | 48Wh |
| Power Cord | 65W USB-C® (3-pin) |
| Storage | 512GB SSD M.2 2242 PCIe® 4.0×4 NVMe® |
| Display | 16″ WUXGA (1920×1200) IPS 300nits Anti-glare, 45% NTSC, 60Hz |
| Memory | 1x 16GB SO-DIMM DDR5-5600 |
| Processor | Intel® Core™ Ultra 7 255H, 16C (6P + 8E + 2LPE) / 16T, Max Turbo up to 5.1GHz, 24MB |
| Color | Artic Grey |
Specifications for
Lenovo ThinkBook 16 G8 IAL Laptop, 16″ WUXGA IPS 60Hz Display, Intel Core 7 255H, 8GB RAM, 512GB SSD, Intel Graphics, English-Arabic Keyboard, FreeDOS, Arctic Grey | 21SK002KGR
General
| Brand | Lenovo |
| Model | ThinkBook 16 G8 IAL |
| Microless SKU | 254370 |
| Date first available | 11 July, 2024 |
| Shipping Weight | 3.45 Kg |
| Shipping Dimensions | 13.50 cm x 50.00 cm x 32.01 cm |
| CPU Type | Intel Ultra 7 |
| Memory | 16 GB |
| Screen Size | 16 Inches & Above |
| Type | Home & Office |


























Lenovo IdeaPad Slim 3 15IRH10 Laptop, 15.3" WUXGA IPS 60Hz Display, Intel Core i7-13620H Processor, 16GB RAM, 512GB SSD, Intel UHD Graphics, English (UK) Keyboard, WIN11PRO, Luna Grey | 83K100DTPS
ASUS ROG Strix G16 G615JHR Gaming Laptop, 16" WUXGA IPS 165Hz Display, Intel Core i7-14650HX, 16GB RAM, 1TB SSD, RTX 5050 8GB GPU, English-Arabic K/B, Win11, Eclipse Gray | G615JHR-1SG7821W
Dell Laptop Vostro 3530 Core i5-1335U 512GB SSD - 8GB RAM, 13th Gen CPU 15.6 Win 11 Pro ( UPGRADED )
Lenovo Legion 7 16IAX10 Gaming Laptop, 16" WQXGA OLED 240Hz Display, Intel Core Ultra 9 275HX, 32GB RAM, 2TB SSD, GeForce RTX 5070 8GB, English-Arabic K/B, Win11, Glacier White | 83KY001NAX
DELL-INSPIRON-7440-CORE 5-120U-*8GB RAM-1TB SSD-14.0" FHD X360-TOUCH SCREEN-BACKLIT KB WIN 11-ICE BLUE
Reviews
There are no reviews yet.