Lenovo ThinkPad E16 Gen 2 Business Laptop, 16″ WUXGA Display, Intel Core Ultra 5 125H CPU, 8 GB RAM, 512 GB SSD, Intel Arc Graphics, WIN11PRO, English Keyboard, Black | 21MAS0BR00
- 16″ WUXGA (1920×1200) Display
- Intel® Core™ Ultra 5 125H
- 8 GB DDR5-5600
- 512 GB SSD
- Intel Arc Graphics
- FreeDOS
Product Information
| RAM | 24GB RAM, 8GB RAM, 16GB RAM, 32GB RAM |
|---|---|
| Storage | 1TB SSD +512GB SSD, 512GB SSD, 1TB SSD, 2TB SSD |
- Estimated Delivery : Up to 1-2 business days
- Free Shipping & Returns : On all orders over 1000AED
Lenovo ThinkPad E16 Gen 2 Business Laptop, 16″ WUXGA Display, Intel Core Ultra 5 125H CPU, 8 GB RAM, 512 GB SSD, Intel Arc Graphics, WIN11PRO, English Keyboard, Black | 21MAS0BR00
| RAM | 24GB RAM, 8GB RAM, 16GB RAM, 32GB RAM |
|---|---|
| Storage | 1TB SSD +512GB SSD, 512GB SSD, 1TB SSD, 2TB SSD |
General
Specifications for Lenovo ThinkPad E16 Gen 2 Business Laptop, 16″ WUXGA Display, Intel Core Ultra 5 125H CPU, 8 GB RAM, 512 GB SSD, Intel Arc Graphics, WIN11PRO, English Keyboard, Black | 21MAS0BR00
| Brand | Lenovo |
| Model | ThinkPad E16 Gen 2 |
| Microless SKU | 229004 |
| Date first available | 01 February, 2025 |
| Shipping Weight | 1.45 Kg |
| Shipping Dimensions | 14.00 cm x 35.00 cm x 5.00 cm |
| CPU Type | Intel Ultra 5 |
| Memory | 8 GB |
| Screen Size | 16 Inches & Above |
| Type | Home & Office |



















Lenovo V15 G4 Laptop With 15.6-Inch Display, Core i5-13420H Processor/8GB RAM/512GB SSD/Intel UHD Graphics/Windows 11PRO English Business Black
Lenovo Legion Pro 7 16IAX10H Gaming Laptop, 16" WQXGA OLED 240Hz Display, Intel Core Ultra 9 275HX, 32GB RAM, 2TB SSD, GeForce RTX 5070 Ti 12GB GPU, English-Arabic KB, Win11, Black | 83F5008PAX
Lenovo IdeaPad Slim 3 15IRH8 Laptop, 15.6" FHD TN Display, Intel Core i7-13620H Processor, 16GB RAM, 512GB SSD, Intel UHD Graphics, English (EU) Keyboard, FreeDOS, Arctic Grey | 83EM00ERLK
ASUS ROG Zephyrus G16 GU605MY Gaming Laptop, 16" WQXGA OLED 240Hz Display, Intel Core Ultra 9 185H, 32GB RAM, 1TB SSD, GeForce RTX 4090 16GB, ENG-ARAB K/B, Win11 Pro, Black | GU605MY-OLEDI9WP
Lenovo Legion Pro 5 16IAX10 Gaming Laptop, 16" WQXGA OLED 165Hz Display, Intel Core Ultra 9 275HX, 32GB RAM, 1TB SSD, GeForce RTX 5070 8GB GPU, English (UK) K/B, FreeDOS, Eclipse Black | 83F3003RPS
Reviews
There are no reviews yet.