Lenovo ThinkPad E16 Laptop Gen 1, Intel Core I7 1335U, 8 GB DDR4 RAM, 512 GB SSD, Intel IRIS xe Graphic, 16″ WUXGA (19201200) IPS, DOS, Shadow Black | 21JNS08A00
- Display: 16″ WUXGA (1920×1200) IPS
- Processor: Intel Core I7 1335U
- RAM: 8 GB DDR4 RAM
- Storage: 512 GB SSD
- Graphics: Intel IRIS xe Graphics
- Windows: FreeDos
Product Information
| RAM | 8GB RAM |
|---|---|
| Storage | 512GB SSD |
- Estimated Delivery : Up to 1-2 business days
- Free Shipping & Returns : On all orders over 1000AED
Lenovo ThinkPad E16 Laptop Gen 1, Intel Core I7 1335U, 8 GB DDR4 RAM, 512 GB SSD, Intel IRIS xe Graphic, 16″ WUXGA (19201200) IPS, DOS, Shadow Black | 21JNS08A00
| RAM | 8GB RAM |
|---|---|
| Storage | 512GB SSD |
General
Specifications for Lenovo ThinkPad E16 Laptop Gen 1, Intel Core I7 1335U, 8 GB DDR4 RAM, 512 GB SSD, Intel IRIS xe Graphic, 16″ WUXGA (19201200) IPS, DOS, Shadow Black | 21JNS08A00
| Brand | Lenovo |
| Model | 21JNS08A00 |
| Microless SKU | 200846 |
| Date first available | 11 July, 2024 |
| Shipping Weight | 3.55 Kg |
| Shipping Dimensions | 30.65 cm x 46.60 cm x 2.50 cm |
| CPU Type | AMD Ryzen |
| Memory | 8 GB |
| Screen Size | 15 Inch – 15.9 Inch |
| Type | Home & Office |























Lenovo Legion Pro 7 16IAX10H Gaming Laptop, 16" WQXGA OLED 240Hz Display, Intel Core Ultra 9 275HX, 32GB RAM, 2TB SSD, GeForce RTX 5070 Ti 12GB GPU, English-Arabic KB, Win11, Black | 83F5008PAX
Lenovo Thinkpad E16 G1 Business Laptop with 16" FHD Display, Intel Core i7-13700H 13th Gen Processor, 16GB DDR4 RAM, 1TB SSD +512GB SSD M.2 NVMe SSD, Intel Iris Xe Graphics, Fingerprint Reader, Windows 11 PRO Black
Lenovo Legion 7 16IAX10 Gaming Laptop, 16" WQXGA OLED 240Hz Display, Intel Core Ultra 9 275HX, 32GB RAM, 2TB SSD, GeForce RTX 5070 8GB, English-Arabic K/B, Win11, Glacier White | 83KY001NAX
Reviews
There are no reviews yet.